Nasza strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usługi zgodnie Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Wojewódzki Ośrodek Terapii
Uzależnienia i Współuzależnienia
w Krakowie
Szpital Kliniczny im. dr. Józefa Babińskiego SP ZOZ
ul. Babińskiego 29, 30-393 Kraków

 

 

 

 

 

 

 Ruszył projekt „Praca nad kobiecością”!Z przyjemnością informujemy, że 1 sierpnia rozpoczęliśmy realizację projektu „Praca nad kobiecością”. Nasza Fundacja wzięła udział w konkursie Województwa Małopolskiego w dziedzinie profilaktyki i przeciwdziałania uzależnieniom i otrzymała dotację na realizację tego przedsięwzięcia. Jest ono dedykowane kobietom bezdomnym z problemem uzależnienia, współuzależnienia i ofiarom przemocy mieszkającym w Przytulisku św. Brata Alberta dla Bezdomnych Kobiet przy ul. Malborskiej w Krakowie.

 

Projekt będzie realizowany przez terapeutów Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnień i Współuzależnienia działającego w Szpitalu Babińskiego we współpracy ze Zgromadzeniem Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim, które prowadzą Przytulisko.
Bezdomność z uwagi na skalę zjawiska, jego przyczyny oraz skutki jest jednym z trudniejszych problemów społecznych naszego kraju. Nasza praca z paniami będzie polegała na oddziaływaniach psychoterapeutycznych, których celem jest pomoc w wyjściu z bezdomności, nabyciu umiejętności radzenia sobie ze stresem i negatywnymi emocjami oraz realizowaniu się w różnych rolach życiowych. To już druga edycja tego ciekawego i wartościowego projektu, o naszych działaniach i efektach będziemy informować na bieżąco – także na naszym profilu facebookowym.

 

Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w okresie od 1.08.2017 r do 30.11.2017 r.

 

 


Aby uzyskać więcej informacji na temat programu - otwórz

 

 

 

 

 

 

Kończy się projekt „Praca nad kobiecością”


30 listopada 2017 r. kończy się druga edycja projektu naszej Fundacji „Praca nad kobiecością”. Projekt był adresowany od kobiet bezdomnych mieszkających w Przytulisku Św. Brata Alberta dla Bezdomnych Kobiet przy ul. Malborskiej w Krakowie. Projekt był współfinansowany przez Województwo Małopolskie a jego celem było zapobieganie uzależnieniom i patologiom społecznym wśród kobiet bezdomnych poprzez działania psychoterapeutyczne .Przy jego realizacji współpracowaliśmy z Wojewódzkim Ośrodkiem Terapii Uzależnień i Współuzależnienia Szpitala Babińskiego. To właśnie specjaliści z WOTUW-u prowadzili z Paniami zajęcia, których celem była pomoc w wyjściu z bezdomności, wsparcie w realizowaniu się w różnych rolach życiowych,nabycie umiejętności radzenia sobie ze stresem i negatywnymi emocjami, wzmocnienie poczucia własnej wartości, polepszenie funkcjonowania społecznego.
Czas na podsumowanie działań w ramach projektu jeszcze przed nami, ale już wiadomo, że odbiór był bardzo pozytywny a prowadzone zajęcia dały wielkie wsparcie zarówno beneficjentkom jak i Siostrom Albertynkom, które prowadzą Przytulisko. Co ważne projekt przełożył się na codzienne życie w Przytulisku, gdzie daje się zauważyć lepszą atmosferę i mniej konfliktów wymagających zdecydowanej interwencji. Poprawiły się relacje między Paniami a aspekt pracy nad kobiecością znalazł również wyraz w ich wyglądzie zewnętrznym.
Na zakończenie refleksja jednej z uczestniczek projektu: „Tutaj - w Przytulisku - zobaczyłam, że bezdomne panie nie różnią się od innych kobiet. Mają też swoje marzenia, swoje pasje i talenty – muszą je tylko odkryć, docenić i praktykować. Czasami trwa to dłużej, czasami krócej, dlatego tak ważne jest, żeby je do tego motywować i pokazywać im dobro w nich tkwiące, o którym same wielokrotnie nawet nie wiedzą. Odkrycie talentu, docenienie przez Siostry, inne Panie, Terapeutów i osoby spoza Przytuliska, pozwala optymistyczniej spojrzeć na swoje życie – przewartościować je i dostrzec jego dobre strony. Wbrew pozorom z bezdomności nie wyjdzie się „dla pieniędzy”, czy „dla pracy”. Bezdomny – najedzony, czysty, mający w co się przebrać – to dopiero mniej niż połowa drogi do wyjścia z tego stanu. Trzeba jeszcze obudzić marzenia i pasje, które pozwalają zmienić podejście do życia, do innych ludzi. Trzeba nauczyć się szukania ludzi, którzy pomogą w realizacji tych marzeń, trzeba nauczyć się zaufania do innych…. To jest wychodzenie do godnego życia, o którym marzył dla swoich podopiecznych Św. Brat Albert, a teraz to jego przesłanie – w innych warunkach historycznych i społecznych - realizują jego duchowe córki – Siostry Albertynki.”
Chcielibyśmy także uczestniczyć w tym dziele pomocy, ponieważ widzimy jak bardzo potrzebne są takie działania wobec osób wykluczonych społecznie. Nasza Fundacja z pewnością będzie się starała o kontynuację tego niezwykłego projektu.


Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

 

 

 

 

 

Ewaluacja projektu
Program pomocy  dla kobiet bezdomnych  „ Praca nad kobiecością - przeciwdziałanie problemom alkoholowym  realizowany w terminie od 01.08.2017r. do 30.11.2017r.